Máme stálu ponukou viac ako 30 kuchyňských liniek skladom v Jindřichovom Hradci.
Všetky linky zavezieme vlastnou dopravou až k Vám domov a na spotrebiče Vám dáme záruku 3 mesiacov!


Kuchyňa naprieč históriou

Přidáno 28. 02. 2018

Krásne a úhľadné kuchyne tak, ako ich poznáme dnes? Vráťme sa späť do minulosti a nahliadnime do vývoja kuchýň v kontexte histórie.

Pravek

Objav ohňa pravdepodobne najviac zmenil dejiny ľudstva. Možnosť rozložiť a využívať oheň umožnila ľuďom lepší a pohodlnejší život v teple, vydávané svetlo slúžilo tiež ako ochrana pred obávanými predátormi. Udržanie ohňa ale tiež znamenalo možnosť úpravy pokrmov. Nebudeme vám tvrdiť, že naši prapredkovia s mohutnými nadočnicovými oblúkmi mali v jaskyni sofistikovanú malebnú kuchynku. Ale väčšina ich aktivít v jaskyni smerovala práve k ohňu, kde sa okrem iného tiež varilo, smažilo alebo pieklo. Dym z ohniska sa odvádzal zvyčajne pozdĺž stropu jaskyne von, ak jaskyňa náhodou nedisponovala otvorom nahradzujúcim komín.

pravek.png

Staroveké Grécko a Rím

V starovekom Grécku slúžilo na varenie a požívanie spracovanej potravy átrium s krbom. V časoch rozmachu Ríma sa stala samostatná kuchyňa vlastná vyšším vrstvám, pričom pracovné aktivity v nej boli zverené výhradne otrokom. Pre ľudí nižších vrstiev boli k dispozícii kuchyne verejné.

Stredovek

V raných dobách stredoveku bolo ohnisko spravidla umiestnené uprostred obývacej miestnosti, prípadne pri stenách. Varilo sa na tzv. stolci, a to priamo nad otvoreným ohňom. Dym sa odvádzal dymníkom do strešného medzipriestoru a odtiaľ von z objektu. Následne, v neskoršom stredoveku, začalo byť kuchynské ohnisko vytesňované z obytných miestností mimo priestorov, v ktorých sa jedlo alebo spalo. Dym bol vyvedený akýmsi pseudokomínom, ktorému sa hovorilo ležiak a ktorý slúžil tiež na údenie. Farba stien a stropu okolo ohniska dala kuchyni tej doby všeobecne známy prívlastok "čierna". Rovnako ako v ranom stredoveku sa varí na roštoch, kotloch alebo trojnožkách. Zmenu zavedeného poňatia znamenalo až zavedenie klasických ťahových komínov so zaústením varných aj vykurovacích zariadení. Konkrétne podoby kuchýň potom ovplyvňovali regionálne zvyklosti a samozrejme tiež majetkové pomery jednotlivých společensksých vrstiev. 

Novovek a priemyselná revolúcia

Významnú zmenu zaznamenal v tomto období tiež riad. Drevené, bronzové i železné náčinie nahradila zdravotne nezávadná keramika, neskôr riad, príbory a ostatné náčinie z kovu. Neskôr sa k týmto materiálom pripája tiež sklo, porcelán a mnohé ďalšie. Klasický sporák moderného typu sa stal súčasťou kuchyne až v polovici 19. storočia vďaka vynálezcovi Benjaminovi Franklinovi. Významnými elementami vývoja kuchýň boli plynofikácia, zavedenie vodovodov a kanalizácií a neskôr samozrejme zavedenie elektriny. Revolučné zmeny rázu kuchýň sa objavili po 2. svetovej vojne vďaka masovému rozšíreniu chladničiek, umývačiek, sklokeramických dosiek sporákov a ďalších vychytávok, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť.

7625805828-f9266aa18e-b.jpg

Sledujte aktuálnu ponuku

Chcem poslať aktuálny sortiment kuchyne