Máme stálu ponukou viac ako 70 kychyňských liniek skladom v Jindřichovom Hradci.
Všetky linky zavezieme vlastnou dopravou až k Vám domov a na spotrebiče Vám dáme záruku 3 mesiacov!


Ako skladovať korenie v kuchyni

Přidáno 29. 07. 2019

Tiež sa vám stalo, že ste prehľadali skrinku, kde je bežne uskladnené korenie, ale mletá škorica tam nebola? Kdesi vzadu bol korenie a oregano, ale zvyšok nikde. Nakoniec ste škoricu objavili o dve poličky nižšie? To je klasika. Korenie si ale zaslúži svoje špeciálne miesto.

Korenie používa pri varení a pečení každý. Každá kuchárka alebo kuchár má svoje obľúbené prísady, ktoré do pokrmov pridáva. Často sú jedlá odlišná práve len korením. Niekto to rád viac pálivej a druhý zas viac sladké? Každá kuchárka varí podľa svojich chutí. Niekto používa čerstvé bylinky a nedá na ne dopustiť, niekto využíva už namletej koreniace zmesi. Korenie dokáže skvele ochutiť a dochutiť jednotlivé jedlá. Na pečené kurča môžete siahnuť napríklad po klasickom grilovacím korenia, na sekanú zase siahnete po korenie do mletých mas. Druhov korenia je nepreberné množstvo a každý si zaiste príde na svoje.

koreni-3.PNG

Kam v kuchyni uložiť korenie?

Túto otázku si kladie snáď každá žena, kuchárka či kuchár. Zásoba korenie úspešne rastie, ale kam s ním? Každá drobnosť má v kuchyni svoje miesto, to je bez debát, ale kam dať korenie? Podľa praktických a skúsených rád dizajnérov je to miesto najvhodnejšie medzi varnou plochou a blízkosti umývacieho drezu. Premýšľate teda, kam ho uložiť?

V pôvodných balíčkoch alebo vreckách moc parády nenarobí, a navyše môže navlhnúť a korenia potom býva tvrdé a vysúšané. Korenie radšej uložte do krásnych a moderných pohárov, koreničiek - fantázii sa medze v tomto smere nekladú. Ak sa vám aj napriek nevzhľadné vrecká, korenie nechce presypávať do koreničiek, alebo je z nejakého dôvodu nechcete kupovať, vytvorte aspoň organizér korenia. Využite napr. Košíčky, misky - plastové, prútené, drevené, sklenené a vytvorte si organizér korenia. Skúste si korenie rozdeliť aspoň podľa typov korenia. Do sladkých jedál, k mäsu či na pečenie. Čo je však oveľa dôležitejšie je myslieť na to, ako korenie skladovať. Potrebujete sa riadiť hneď niekoľkými pravidlami, ktoré pomôžu korenie uchovávať čerstvé a stále voňavé.

koreni-4.PNG

Temné a suché miesto

Samozrejme vychádzajte zo svojej intuície a z rád dizajnérov, že korenie je najvhodnejšie ukladať blízkosti varnej plochy. Ďalším kritériom je rozhodne miesto, kde je sucho a tiež kam nepreniká svetlo. Maximálne by tu mala byť izbová teplota, vyššie teploty korenia neprospievajú. Takisto slnečné miesto nie je to pravé, pretože korenie bledne a môže dokonca aj žltnúť.

Nad varnú dosku a digestor nikdy

Veľa ľudí dáva bylinky nad varnú dosku a digestor, pretože tam sú po ruke a môžete ich hneď sypať do hrnca, na mäso a rôznych pokrmov. Nikto si neuvedomuje, že para a výpary z jedál môžu čiastočne smerovať na korenie, ktoré potom rýchlo podlieha skaze, stráca chuť i farbu, arómu a môže sa pridať aj pleseň. Ideálne je dávať korenie do výšky očí alebo rúk, kde je vždy na blízku. Najlepšie je ukladať ich do sklenených dóz, ktoré môžete uzatvárať. Ideálne tmavšie sklo, porcelán alebo keramika.

Aké korenia vám nesmie doma chýbať?

Korenie - bez neho si žiadna kuchárka nevie varenie ani predstaviť
Rasca - najstaršie korenie na svete, viete si snáď predstaviť polievku, pečivo alebo mäso bez rasce?
Mletá paprika - klasika v českej, slovanskej a maďarskej kuchyni
Bobkový list - využíva sa naprieč všetkými kuchyňami a štýly varenie
Škorica - používa sa do sladkých pokrmov, ale aj do slaných (k mäsu)
Klinček - silne aromatický a má výraznú chuť
Oregano - ak máte radi talianske pokrmy, nezaobídete sa bez neho
Nové korenie - typicky slovenskej korenie do omáčok a vývarov
Vanilka - dodá chuť a vôňu, predovšetkým sladkým dezertom
Sušený cesnak - do mnohých receptov je nenahraditeľný
Sušené bylinky - na slovenskom stole sa využívajú často k mäsu, zelenine, rybám či do šalátov
Chilli - ak ujíždíte na ostrých jedlách, tak je chilli nevyhnutnosťou
Koriander - orientálne a ázijská kuchyňa, výnimočná chuť

Najlacnejšie kuchyne na www.pouzitekuchyne.sk

koreni-5.PNG

Sledujte aktuálnu ponuku

Chcem poslať aktuálny sortiment kuchyne